Årets JYRAK Topkatte 2018

Hjerteligt tillykke til årets vindere. Der er præmieoverrækkelse på udstillingen i Hedensted lørdag den 30. marts 2019; vi starter cirka kl. 9,25 inden bedømmelserne går igang, så alle har tid at komme og hente sine præmier.


VOKSNE HANNER

1: Ch Francis Drake af Khartoum; ABY n, 516 points; Bodil Clarin Floto
2: Alba Regia Gellert, BUR d, 514 points; Christina Busch
3: SC DK Lai-An's Special Edition; PER e 21 33, 504 points; Lailah Andersen
4: GIC Apiatif´s Blue Master Mind, BRI a, 502 points; Pia Kjelgaard
5: GIC Mystic Ocean Shaka Loveless, MCO n 09 22, 501 points; Simone Søderberg

VOKSNE HUNNER

1: GIC FI*Dolldesire's Unica JW DVM, RAG a03, 523 points; Anneth Slot
2: Alba Regia BatBee Blue, BUR g, 507 points; Christina Busch
3: SC. DK. Guldal´s Ellie, NFO w, 502 points; Linda Guldal Hansen
4: Elmehøj Belle Fleur, SBI c, 498 points; Lissy Mikkelsen
5: GIC Rebi Cats Elvira Madigan, NFO n 09 23, 496 points; Rikke Tingholm

KASTRAT HANNER

1: SP DK*Thomnille's Samvis DSM, DVM, MCO n 09 22, 518 points; Lotte Crone
2: Wehnert´s Lighthouse , EUR n 22, 514 points; Susanne Wehnert
3: SP DK Catika's Mingus DSM, SOM n, 512 points; Pernille D. Larsen
4: SP Anakhita Dee-Jay, SBI a 21, 504 points; Gitte Johnsen
4: GIP. DK KorZhik's G. Mac Arthur, KBL d 24, 504 points; Jeanette Trillingsgaard

KASTRAT HUNNER

1: GIP FI*Valkokullan Waikiki JW DVM, RAG n03, 518 points; Anneth Slot
2: Int Ch, Int. Pr. S*Abraxas MoneyPenny JW DSM, PER f, 517 points; Lentte Nielsen
3: NW SC GIP Nuance´s Zaga DVM DSM, SBI a, 512 points; Linda Grøtner Nielsen
3: SP & CH FI*Dewdrop's Fan Chaluay DSM DVM, KOR, 512 points; Marie Paulsen
4: GIP GIC Bestcats Incredible Illusion DSM, OSH fs, 511 points; Pernille Pedersen

UNGDYR HANNER

1: N Diadems Christmas Marshmallow JW, RAG n03, 411 points; Karen Kalmayer Jaquet
1: Allegrieas von der Bernsteinküste JW, NFO d 09 23, 411 points; Jane & Flemming Vorbeck
1: Dan-Queen Lotus JW, NFO a 03 23, 411 points; Dorthe Ellgaard
2: Olivier Orloffa de Kaaba JW, BUR n, 410 points; Christina Busch
2: SE* Torfskatten´s Perfect Day JW, NFO w64, 410 points; Linda Guldal

UNGDYR HUNNER

1: Nadikat`s Miss Soffi JW, BUR f, 410 points; Anne-Grethe Ting Skou
2: DK*Maine Malawi's Agnes, RAG n03, 409 points: Anneth Slot
2: Mary Read af Khartoum, ABY n, 409 points; Bodil Clarin Floto
3: Maine Malawis Pnina Tornai, RAG a03, 406 points; Karen Kalmayer Jaquet
4: DK DeliCat's Cupcake, NFO d03 23, 400 points; Rikke Thingholm Hansen

HUSKATTE; HAN og HUN

1: Karlsson, 504 points; Maj-Brit & Ejgil Nielsen
1: Pippi, 509 points; Maj-Brit & Ejgil Nielsen