JYRAK  |  Udstillinger  |  Killinger til salg  |  Opdræt  |  Medlemsservice  |  Katteracer  |  Betaling til JYRAK  |  Formularer  
  Hjem 
  Du er her:  Udstillinger > Kommende JYRAK udstillinger > Udstillinger 2019
 

Hedensted 2019
Tilmelding JYRAK udstilling
Kommende JYRAK udstillinger
-- 
Udstillinger 2019
Udstillinger 2020
Tidligere udstillinger
Steward
Fremvisninger
Kokardestand
Udstillinger 2020
Udstillingskalender
Første gang
Hvad sker der på en udstilling
Gæst på en udstilling
Dyrlægekontrol
Farvebedømmelse / kontrolklasse
Betaling af udstilling
Restance - udstilling
Tilmelding udland
Udstillingsregler (kort)


 
  Medlemsnummer   
  Adgangskode   
     


 
 
NY! Ventetid på stamtavler

Køb af kattegrus med medlemsrabat

JYRAKs kalender 2019

Kattemagasinet

 



Udstillinger 2019

12. – 13.01.2019
Fælleden
Skanderborg Fælled 1
8660 Skanderborg

Inviterede dommere:
Ad de Bruijn, NL - 1A, 3, 4
Britta Busse, D - All round
Anna Wijbrands, NL - 3
Jaroslav Panek, CZ - 1, 3, C
Juanjo Martinez, ES - 2, 3, 4
Dr. Alexander Platz, DE - 2, 3
Zdenka Heiter, A - 1, 2

Dommereksamen
Ulrike Wahl, DK - 1A (PER / EXO)

Dommerelev
Marcel Frank, NL - 3, 4
Lucka Pankova, CZ - 2



30. – 31.03.2019
Hedensted Centret
Gesagervej 68 – 70
8722 Hedensted

Lørdag:
Præsentation af JYRAK topkatte 2018
Præsentation af Ragdollklubbens topkatte
Søndag: Præsentation af Maine Coon Klubbens topkatte

Inviterede dommere:
Steven Jones, N - All round
Kaisa Savolainen, EE - 3 (probational)
Natalie Smits, NL - 1, 3, 4
Laura Burani, I - All round
Aina Hauge, N - 1, 3, 4
Pia Nyman, FI - 1, 2

Dommerelev
Helene Lis, S - 2
Tanja Trillinggaard, DK - 3, 4


15. – 16.06.2019
Nyborg Idræts- og Fritidscenter
Storebæltsvej 13-15
5800 Nyborg

Præsentation af Kurilean Bobtail Klubbens topkatte

Inviterede dommere:
Miguel Angel Sierra Bernal, MEX - 1, 2
Helene Reiter, D - All round
Lena Nordstrøm, SE - 1, 2
Linda Knyova, CZ - B, 2, 3, C
Sirpa Lindelöf, S - B, 2, 3, 4
MVDr. Petra Černá, GB - 1, 3, 4

Dommereksamen
Pia Nyrup, DK - 1



06.07.2019
Landsskuet
Kaj Zartows Vej
7400 Herning

Inviterede dommere:
Dorte Kaae, DK - All round
Pia Nyrup, DK - 2, 3, 4
Helene Lis, S - 1, 3, 4



14. – 15.09.2019
Godsbanen
Skovgaardsgade 3
8000 Aarhus C

Inviterede dommere:
Britta Busse, D - All round
Donatella Mastrangelo, I - All round
Gerardo Fraga y Guzmán, ES - All round
Caroline Stoa, N - 1, 2, 4
Juanjo Martines, ES - 2, 3, 4
Sara Moroni, I - 1, 2

Dommerelev:
Pia Nyman, FI - A
Anna Wijbrands, NL - 1


16. – 17.11.2019
EFI Hallerne
Sportsvej 21
6705 Esbjerg Ø

Inviterede dommere:
Dieter Filler, F - All round
Isabelle Maillard, CH - All round
Leslie Grebst, DK - All round
Martti Peltonen, SE - B, 2, 3, 4
Cristiano Sandon, I - 1, 2
Philippe Ventura de Guerny, F - 2, 3