Bestyrelsen

Bestyrelsens arbejdsopgaver/fordeling.


Formand
Susanne Wehnert
- FU medlem
- Dommerinvitationer
- Domerlogistik
- Dommerfordeling
- Temadage
- Kontrakter
- Sponsorkontakt
- Uddannelsesansvarlig
- BIS show
- Hotel og ophold
- Henvendelser fra medlemmer

Næstformand
Dorthe Elwarth
- Tilmeldinger til JYRAK-udstillinger
- show@jyrak.dk
- Klargøring af dommermapper
- Del af "ShowTeamet" ifbm. udstillinger
- Udstillingssystemansvarlig
- Sende medlemslister til konsulenter og studiekredsledere

Kasserer
Brian Sørensen
- Kasserer
- Kontakt med leverandører
- FU medlem
- Specialklubber
- Hal bestilling og kontakt
- Brandmyndigheder
- Hjælpere til opsætning/nedtagning
- Burplan/burnøgle, burkort, haloversigt

Sekretær / ShowTeam
Mette Mejdahl
- Katalogopsætter
- PR ansvarlig
- Referent
- Tryksagsansvarlig
- Webmaster
- Del af "ShowTeamet" ifbm. udstillinger

Forplejning, standansvarlig mv.
Kira Marseen
- Forplejning af det arbejdende folk ifbm. udstillinger
- Kontakt til standholdere
- Topkatte liste
- Bekræftelse af medlemsskab for udenlandske udstillere hos deres klubber
- Stamnavnssekretær

Nye medlemmer, Sponsorkontakt
Simone Søderberg
- Sponsorkontakt
- Medansvarlig for kurser, seminarer mv.
- Nye medlemmer / medlemsregistrering
- Kontakt vedr. udeblivelse af Kattemagasin
- Chefsteward

Burmand
Rene Nielsen
- Burparkansvarlig
- Hal-udvalg
- Præmiemanager





Udstillingssekretær udland
Tina Pedersen
- Udstillingssekretær udland
- Indtjek på udstillinger (dyrlægesedler)
- Del af "ShowTeamet" ifbm. udstillinger

IT ansvarlig / Genetikkonsulent
Ole Amstrup
- Avls- og genetikkonsulent
- Klagesager

Junior Handling (Suppleant)
Anette Kampf
- Junior Handling (Dommer)
- Ekspedient i indgangskassen på udstillinger
- Forfaldende arbejde ifbm. udstillinger
- Konsulent på Sjælland

Ildsjæle (Suppleant)
Lykke Simonsen
- Studiekredskontakt
- Ildsjæle, frivillige hjælpere
- Forsekretariat/infostand på udstillinger
- Stewardrum ifbm. udstillinger


Arbejdsopgaver uden for bestyrelsen.


Stambogssekretær kategori III og IV
Pia Nyrup
Vesterled 3
7800 Skive
Tlf.: 40 99 95 78
stambog3-4@jyrak.dk

Stambogssekretær kategori I og II
Linda Grøtner Nielsen
Julianesvej 5
6040 Egtved
Tlf. 40 99 95 79
stambog1-2@jyrak.dk

Stamnavne
Kira Marseen
Østerby Alle 208
8310 Tranbjerg J
Telefon: 51 80 56 96
mail: stamnavn@jyrak.dk

Sygdomskonsulent
Susanne Wehnert
Absalonsgade 18
8700 Horsens
Tlf.: 75 62 61 09
formand@jyrak.dk

Konsulentansvarlig
Lis Rhymer Friis
Bøgebjerg 7
5471 Søndersø
Tlf.: 64 89 15 03
fredenslund@mail.dk


OBS: Messenger beskeder ønskes IKKE, kun e-mail / telefon besvares!