JYRAK  |  Udstillinger  |  Killinger til salg  |  Opdræt  |  Medlemsservice  |  Katteracer  |  Betaling til JYRAK  |  Formularer  
  Hjem 
  Du er her: 
 

Hjem
Søg
JYRAK
Udstillinger
Killinger til salg
Opdræt
Medlemsservice
Katteracer
Betaling til JYRAK
Formularer


 
  Medlemsnummer   
  Adgangskode   
     


 
 
Køb af kattegrus med medlemsrabat

Top katte 2021 tilmelding

GF 2022 NY!

JYRAK Topkatte

Kattemagasinet

 



Dommerfordeling NØRRESUNDBY 2022

Dommerfordeling til NØRRESUNDBY er nu klar.
Den er som sædvanligt med forbehold for fejl foran skærmen og kat på tastaturet! Ændringer i fordelingen sker KUN, hvis der er tale om tastefejl!
Spørgsmål? Du er velkommen til at kontakte os på show@jyrak.dk




LØRDAG:

Kategori 1; Best of Best v. Britt Busse
Britta Busse: EXO d 22, f 22, g 22, e 03, PER n, f 02 62, b 33, c 33, RAG n 03, n 04, SBI a, e, c 21, d 21
Caroline Stoa: EXO n 23, d 02 21 62, PER d, RAG n, a, d, a 21, f 03, a 04, f 04, a 04 21
Laura Scholten: PER f, n 22, fs 22 62, RAG n 21, a 03
Ulrike Wahl: RAG n 04 21, SBI n, b, f, n 21, a 21, b 21, VET, PEN
Parallelbedømmelse v Anna Wijbrands: Alle Britta Busses katte.

Kategori 2; Best of Best v. Ulrike Wahl
Laura Scholten med dommerelev Nathalie Smits Peelen: ACL 8, 9, MCO 2, 5, 6, NEM 2, NFO 2, 3, 5, 7
Caroline Stoa: MCO 3, 9, NEM 1, NFO 6, SIB 3
Juanjo Martinez: NFO 4, SIB 8
Ulrike Wahl: MCO 4, 7, NFO 8, 9, KULD
Britta Busse: VET

Kategori 3; Best of Best v. Juanjo Martinez :
Juanjo Martinez: BEN n 24 33, BSH n, c, e, h, a 03, BUR g, h, j, EUR f 22, ns 22, KBL 2, OCI o 24, bs 24, PEN
Steven Jones: BEN n 24, BLH b 24, BSH a, f 03, BUR b, EUR a 22, d 22, n 24, fs 24, KBL 4
Joeri Vanrusselt: BEN n 24 32, BLH ny 11, BML 1, BSH g, ns 11, BUR e, f, EUR n 22, e 22, ds 22, KBL 1, KBS 3, 3 GENERATIONER
Britta Busse: VET

Kategori 4; Best of Best v. Steven Jones
Joeri Vanrusselt: ABY n OSH w 63, n 24, ns 24, d 02 21, d 03 24, PEB 5, SIA n, b 03, n 03 21
Steven Jones: ABY a, DRX 3, 5, JBT, OSH a 24, SIA w 67, a, b, n 21, b 02 21, SOM n, SPH 5
Britta Busse: VET

HUSKATTE
Steven Jones: Hanner
Ulrike Wahl: Hunner


SØNDAG:

Kategori 1; Best of Best v. Caroline Stoa
Ulrike Wahl : RAG n 04, SBI a, e, b 21, c 21, d 21
Laura Scholten: EXO f 22, g 22, d 02 21, PER d, b 33, RAG n, a, a 21, n 03, f 03, c 04, f 04, SBI b
Britta Busse: PER n 22, RAG d, a 04, n 04 21, a 04 21, SBI n, VET, PEN, KULD
Caroline Stoa: EXO d 22, e 03, PER n, f, fs 22 62, c 33, RAG n 21, a 03, SBI n 21, a 21, g 21
Parallelbedømmelse v Anna Wijbrands: Alle Caroline Stoas katte.

Kategori 2; Best of Best v. Britta Busse
Steven Jones med dommerelev Nathalie Smits Peelen: ACL 8, 9, NEM 2, NFO 8, SIB 8
Britta Busse: MCO 4, NEM 1, NFO 4
Juanjo Martinez: MCO 7, 9, NFO 3, 5, 6, 9
Ulrike Wahl: MCO 2, 3, NFO 2, 7, SIB 3

Kategori 3; Best of Best v. Laura Scholten
Laura Scholten: BLH ns 11, ny 11, b 24, BSH g, os 11, BUR b, e, h, EUR n 24, ns 22, KBS 3
Steven Jones: BEN n 24 32, BLH ay 21 33, BML 1, BSH h, ns 11, BUR f, g, EUR n 22, f 22, ds 22, KBL 1
Joeri Vanrusselt: BEN n 24, n 24 33, BSH n, a, c, ny 11, a 03, f 03, BUR j, KBL 2, 4, OCI o 24, bs 24

Kategori 4; Best of Best v. Joeri Vanrusselt
Joeri Vanrusselt: DRX 3, 5, JBT, OSH a 24, SIA w 67, a, b, n 21, b 03 21, SOM n, SPH 5
Juanjo Martinez: ABY n, OSH w 63, n 24, ns 24, d 02 21, d 03 24, PEB 5, SIA n, b 03, n 03 21
Caroline Stoa: VET

HUSKATTE:
Ulrike Wahl: Hanner
Joeri Vanrusselt: Hunner

Klasseændring? Bedes meddelt senest mandag inden udstillingen på show@jyrak.dk. Klasseændringer, der først melder sig lørdag morgen i sekretariatet, koster kr. 50,-! Dette for at undgå for lang ventetid om morgenen med ting, som sekretariatet kan lave færdigt, inden udstillingen starter :-)


Gældende på alle andre udstillinger: Katte, der lørdag bliver færdig i en klasse og derfor skal skifte klasse søndag, er selvfølgelig fritaget for gebyret - men kom alligevel venligst allerede lørdag eftermiddag, så vi også kan få en glidende start søndag morgen. På forhånd tak!

Gebyret er vedtaget af Felis Danica på FU møde 16. august 2009 med mulighed for igangtræden fra 1. januar 2010.



***************************
Chef steward: Flemming Vorbeck